wtorek, 20 grudnia 2016

Metody rozwiązywania problemów


Najpierw powinniśmy wyjść od definicji problemu na taka aby ułatwiła nam ona jego rozwiązanie.

Problem to wielopoziomowe złożone zadanie , które jest wyzwaniem ze względu na brak wiedzy i środków aby móc je rozwiązać.

Jeśli problemem są nasze niskie dochody to musi przede wszystkim zastanowić do jaka sytuacja musiała by wystąpić aby dany problem nie występował.

Jednym słowem nie możemy rozwiązać dany problem na obecnym poziomie  czy to myślowym , czy to umiejętności-owym czy to jeśli chodzi  o poziom posiadania. Punkt Z.  
Dane do zadanie , cel głowny.

Rozwiązanie problemu musi wyjść od stanu wyjściowego Punkt A ktore definiuje albo stan wyjścia albo jakie "reguły gry" są ustalone przy danym problemie.(pole ruchu)

Problem powinniśmy podzielić na mniejsze części do realizacji które to części złożą się na rozwiązanie całego problemu takie rozłożenie można śmiało nazwać planem.

Dopiero po takim podziale można zastosować wzór z powyższego schematu i rozwiązywać je po kolei - który tyczy się rozwiązanie problemu cząstkowego.

Części podziałowe tzn "mniejsze problemy" powinny być logicznie spójne i dobrze jeśli rozwiązanie jednej pozwala na rozwiązanie części następnej.

Zadania powinny być określone jak to możliwe ściśle i jak najbardziej mierzalnie.

Metoda rozwiązania nie powinniśmy szukać w autorskich pomysłach a raczej już przetestowanych rozwiązaniach jest to szczególnie ważne przy małych zasobach majątkowych. ( nie wymyślaj koła od nowa)

Mały problem powinniśmy podzielić na codzienne czynności elementarne.

Te czynności wykonywane codziennie lub systematycznie powinny nas przybliżać do rozwiązania tego małego cząstkowego problemu.


Problem po podzielony na małe części do wykonania staje się łatwiejszy i możliwy do wykonania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz